› Omegle nedir ? ( Omegle hakkında genel bilgi )
› Omegle türkçe var mı ? ( Omegle tr hakkındadır )
› Omegle nasıl kullanılır ? ( Omegle'nin kullanımı  )
› Omegle benzeri siteler listesi (Omegle tarzı siteler listesi )
› Omegle ban nasıl kaldırılır (Omegleden ban kaldırma )
› Omegleye telefondan bağlanma ? ( Android'den bağlan )
Omegla sitesi , kullanıcılara chat yolu ile arkadaş edinebilmelerine imkan sağlayan ücretsiz ve üyelik gerektirmeyen sade  ve basit bir site.Omegle.com olarak giriş yapılabilen bu sitede iki tür sohbet mevcuttur.Biri text chat , diğeri ise video sohbet sistemidir.
Çok fazla popülaritesi olmayan omegle'nin 2009 yılında rasgele kameralı chat olan chat rulet sitesinin rağbet görmesi ile birlikte yine benzer sistemi kullanan omegle.com ise yazılı sohbet sitesi ile popülerliği yakalamıştır.
Kısaca omegle sitesinden bahsettikten sonra nasıl kullanıldığına dair bir kaç öz bilgi vererek kullanım sorunlarını ve kullanıma dair yaşanan problemleri elimiz vardığınca anlatacağız.

OMEGLE NEDİR ? OMEGLEYİ NASIL KULLANABİLİRİM ?

Omegle sistem olarak çok basit , kullandıkca da ne kadar kolay olduğunu görebileceğiniz bir sistem.Omegle , insanların bu site üzerinde partner/arkadaş bulmak için başvurduğu rastgele olarak kullanıcıların eşleşmesini sağlayan hem web kamerası hemde yazılı sohbet etmenize imkan tanıyan bedava sohbet ve üyeliksiz bir sitedir.
Omegle dünyada bir çok ülkede popüler olmuş hatta popülaritesi birilerini rahatsız edecek dereceye ulaştığı için engellenebilmiş en iyi chat platformlarından biridir.

Omegle dünya üzerinde bir çok ülkenin kullandığını söylemiştik.Amerikan kökenli bu sitenin en fazla takipcisi Hindistan üzerinden geliyor. ( % 17.6 ) daha sonra Amerika , ingiltere , brezilya ve almanya takip eden ülkeler arasında yer almaktadır.

OMEGLE NASIL KULLANILIR ?

Omegle'nin kullanımı oldukca basit olduğunu belirttik birde kullanımının nasıl olduğunu kısaca belirtecek olursak şöyle;

Omegle sitesi iki sohbet türü içermektedir.

 • TEXT CHAT : Yazılı olarak muhabbet edebileceğiniz , nick ve herhangi bir odaya bağlanmadan birebir ve rastgele yazışmanızı sağlayan sistemdir.

 • VIDEO CHAT: Yine yazılı sohbetin tam tersi ancak web kameranız aracılığı ile hem görebilmenizi sağlayıp hemde alt bölümden rastgele ulaşacağınız partnerinizin görüntüsünü görebilmenizi sağlıyor.Böylece yazılı chat ve kameralı chat olmak üzere iki alternatif chat seçeneği mevcuttur.
TEXT CHAT ( YAZILI SOHBET ) NASIL KULLANILIR ?

Omegla sitesine giriş yaptığınızda sizi karşılayan ekranda iki seçenek mevcut biri yazılı diğeri videolu chat seçenekleri


Ekrandanda görüldüğü gibi iki seçenek bizi karşılıyor.Burada TEXT butona tıklayıp yazılı sohbete giriş yapıyoruz.Yazılı sohbetê başladığımız anda bizi hemen bir kullanıcı ile eşleştirecektir.Bu kullanıcıya hemen alttaki yazışma alanından merhaba , nbr , selam gibi tanışma terimlerini kullanarak konuşma açıyoruz.Artık karşıdakinin olumlu hallerine göre sohbeti devam ettirebilirsiniz.Dikkat etmeniz gereken , eğer kullanıcıyı geçmek isterseniz klavyemizin sol üst köşesinde yanlız başına duran ESC tuşuna basarak geçebiliyoruz.Bir defa bastıktan sonra emin misin diye sorar , ikinci tıklamada hemen başka bir kullanıcı getirecektir.

VIDEO CHAT ( KAMERALI SOHBET ) NASIL KULLANILIR ?

Omegle'nin belkide en eğlenceli kısmı video ile sohbet yapma alanıdır.Burada  siteyi eğlenceli yapan şey  birden fazla insanla saniyeler içerisinde karşılaşmanız ve değişik değişik hallerler bir çok insanı görmenizdir.İnsanlar videolu chati eğlenceli hale getirmek için müzik çalar , değişik elbiseler giyer yada farklı makyajlar yaparak karşınıza çıkabilir.Kimiside size ölü taklidi yaparsa sakın korkmayın:)

Omeglenin kullanımına gelecek olursak basit ve bir o kadar kullanışlı bir sistemdir.Aslında chat random  , chatroulette.com gibi sitelerde bulunmuş iseniz omegle chat sitesini kullanmanız oldukca kolaylaşacaktır.Siteye giriş yaptığımızda bizi yukarıdaki resimdeki ekran karşılar.Burada VIDEO seçeneğini seçip video chate geçiyoruz.
Video chat üzerinde 

Bu ekran karşılacağığımız ve sohbet edebileceğimiz omegle sitesi video ekranıdır.Burada sizi "You" ve karşıdaki yazıştığınız kişiyi de "Stranger" olarak işaretler.Ayrıca sizi mavi  karşıdaki kullanıcıyı kırmızı işaretler sistem.
Ekranın sol tarafında alttaki açık kamera siz  üstteki açık kamera kullanıcıya ait olacaktır.Yazdığınız textleri aşağıdaki yazışma ekranına yazarak "Send" yapıp gönderebilirsiniz.Ayrıca partnerinizi geçmek ve yeniden rastgele biri ile eşleşmek için yazılı sohbette olduğu gibi bir ESC tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

OMEGLE TÜRKÇE DİL DESTEĞİ VAR MI ?

Omegle açıldığından beri hiç bir zaman ingilizce dışında farklı bir dil ile destek sunmamıştır.Ancak son zamanlarda site üzerinde yapılan değişikliğe baktığımızda ,Google translate dil aracının burada kullanıldığını görüyoruz.Burada seçmek istediğiniz dil ile omegle üzerinde eşleşeceğiniz kesimi belirtmiş olursunuz.
Dikkat: Burada türkçe belirtirseniz , omegle sizi türkiye lokasyonu üzerinden bağlanan türkçe konuşan kullanıcılarla eşleştirecektir.Omegle'yi ingilizce yaparsanız sizi ingilizce bilen amerika/ingiltere gibi ülkelerdeki kulanıcılarla eşleştirecektir.

OMEGLE BAN NEDİR ? NASIL KALDIRILIR ?

Omegle gerçekten diğer bir çok siteden farklıdır bunu kullandığınızda anlamanız uzun sürmeyecektir.Bunun en önemli sebebi omegle.com kullanıcılara seviyeli/eğlenceli sohbet sunmak istemesidir.Bu yüzden diğer bir çok omegle benzeri sitelerden ayrılmaktadır.Ancak bunu yaparken BANLAMA seçeneğini kullanmaktadır.Bazen kimi kullanıcılar haksız yere banlandıklarını dile getirirler.Neden banlandığımızın temel sebebi ise tekrardır.Bir çok kullanıcı kendilerini tanıtmak amaçlı "Ömer , istanbul 25 yaşındayım" yada "Seda 19 , arkadaş arıyorum" gibi her kullanıcıya karşılaştıklarında aynı mesajı gönderdikleri için banlanırlar.
Eğer omegle.com üzerinden banlandıysanız , dns adreslerinizi yada farklı bir ip adresi kullanarak siteyi yeniden kullanabilirsiniz.Ayrıca farklı vekil ip desteği sunan siteler aracılığı ilede omegle.com 'a ulaşabilirsiniz.

OMEGLE TELEFON DESTEĞİ MEVCUT MU ?

Omegle kullanıcılara hem android hemde ios platformlarından giriş yapabilmenize olanak tanır.Şöyleki , Google play store yada Apple'ın AppStore üzerinden omegle uygulamasını indirmenizdir.Böylece indirip hızlı bir şekilde omegle kullanıcılarıyla görüşebilirsiniz. Omegle android indirmek için sitesine gitmelisiniz.

16 Aralık 2016 Cuma

Omegle gibi özelliklere sahip siteler nelerdir ?

Omegle 2009 yılında kurulduğundan beri hiç durmadan kullanıcı ve takipçi sayısını hızla artıran , random chat olarak tercih edilen önde gelen sitelerden biridir.İlk ortaya çıkması ile birlikte yazılı rastgele sohbetiin vazgeçilmezleri arasında yer almıştır..Ayrıca omegle ilk yazılı rastgele sohbetin öncülerindendir.Daha sonra takiben omegle benzeri siteler bir hayli artış göstermiştir.Bunlar herne kadar omegla gibi olsalar da hiç bir zaman omegle sitesi üzerindeki sohbet keyfini verememiştir.Bunlardan imeetzu , mnogochat en fazla benzerlik gösteren eğer ki omegleden sıkılırsanız kullanabileceğiniz tercihlerden sadece ikisidir.
Sizlere bahsettiğimiz bu kısım omeglenin  textchat tarafını ilgilendiren kısmı idi.Peki omegle video chat nedir ? Nasıl başladı ?

OMEGLE VİDEOLU CHAT DÖNEMİ


Muhtemelen sizde duymuşsunuzdur chatroulette.com sitesini , çıkması ile birlikte onlarca hatta binlerce tabir edilebilecek kullanıcı kitlelerine hitap eden bir rastgele kameralı sohbet sitesidir.
İşte tamda omeglenin yazılı sistemde en iyi zamanlarına denk gelen bu chatroulette sistemi haliyle omegleyide etkilemiştir.

Omeglayı kullananlar bilir , bu sitenin ve yönetiminin güzel işler yaptığı aşikar bu yüzden chatroulettenin popülaritesinden etkilenenlerden biride yine rastgele omegle hizmeti  omuştur.Böylece omegle sadece text değil artık videolu olarak dünyanın dört bir yanından kullanıcıları bir araya getirmeye başladı.Aslında chatruletteden etkilenen sadece omegle sitesi değildi , omegle tarzı bir çok site bu durumdan etkilenmişti.Hatta mnogochat ve imeetzu kayıtlı / kayıtsız olarak dahi hizmet vermeye ve kullanıcıları buluşturmayı bu kadar ileri götürmüşlerdir.

Omegle gibi sitelerden bazıları şunlardır;


 • Chatrandom.com 
 • İmeetzu.com
 • Camalldays.com
 • Chatroulettesites.com
 • Flipchat.com
 • Bazoocam.org
 • Facebuzz.com
 • Kamerarulet.com
 • Canlısaray.org
 • Ome.tv
 • Ome-chat.com

1 yorum:

 1. gabile sohbet ve gabile chat kalitesiyle Kalpleri Bir Araya Getiren ve dost sevgi arkadaşlık arkadaş dostluk bulma sitesi.

  YanıtlaSil